Inwestowanie

Inwestowanie - do kogo zwrócić się o pomoc?

Decydując się na zainwestowanie, często sporej sumy pieniędzy, powinniśmy być pewni swoich działań oraz dokonanych wyborów. Pochopne lub nierozsądne decyzje mogą doprowadzić do bezpowrotnej straty części lub nawet całości zainwestowanych środków. W przypadku gdy nie jesteśmy do końca przekonani lub mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy udać się po poradę do specjalisty. Taka usługa to doradztwo finansowe lub inwestycyjne, która polega na odpłatnym, pisemnym lub ustnym udzielaniu wskazówek i porad związanych z inwestycjami.

Usługi doradztwa świadczą zarówno domy maklerskie jak i towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Oczywiście to nie jest tak, że każdy, kto choć trochę zna się na inwestycjach, może zostać pracownikiem domu maklerskiego i doradzać ludziom co mają zrobić ze swoimi pieniędzmi.

Każdy dom maklerski, aby otrzymać pozwolenie na działalność brokerską, usługi doradztwa inwestycyjnego oraz zarządzanie pakietami papierów wartościowych musi otrzymać akceptacje od Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Dodatkowo, dom maklerski musi zatrudniać specjalistów posiadających odpowiednie licencje, czyli wykwalifikowanych maklerów papierów wartościowych lub wyspecjalizowanych doradców inwestycyjnych. Takie procedury powinny wzbudzić w potencjalnym kliencie zaufanie i pewność, że uzyskane informacje będą rzetelne i fachowe.